Türkiye'nin Online Düğün Platformu

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Pratik İpuçları

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Pratik İpuçları

Düğün fotoğrafçılığı her fotoğrafçıyım diyen ferdin yapabileceği bir meslek veya meslek değildir. Çünkü zamanınız sınırlı olmakla birlikte gerekli ekipmana sahip olmanız bunun yanında özel gün fotoğrafçılığı için tecrübeli olmanız büyük ehemmiyet arz eder.

En mühim hususta gerek düğün öncesinde çekeceğiniz fotoğraflarda gerekse düğün gününde çekeceğiniz fotoğraflarda zamanlama fazlaca mühimdir. Örneğin düğünde imza töreninde dalgınlığınızdan dolayı kaçıracağınız bir resim düğün malikleri için bir yaşam düş kırıklığına sebep olacaktır. Yıllarca işte bizim düğün fotoğrafçısı imza töreninde bir fotoğrafımızı çekemedi, o sebepten dolayı imza törenine ait bir fotoğrafımız bile bulunmaz demesinin sebebi siz olacağınızdan düğün fotoğrafçılığı büyük bir dikkat ve titizlik gerektirir. Şimdi gelin düğün fotoğrafçılığı için dikkat edilmesi gerekenlere birlikte bakalım.

1. Düğün Fotoğrafçılığının Hakkını Vermelisiniz

Düğünün bir kez olacağını ve insan hayatında mühim bir yere haiz bulunduğunu ihmal etmeyin. Bir düğün fotoğrafı çekmek için, doğru kişi olup olmadığınızı kendinize sormanızda fayda bulunmaktadır. Birinin düğününü fotoğraflamak için yeterli kabiliyete ve ekipmana sahip  olup olmadığınızı kendinize sormalısınız. Evet bu yeteneğe sahibim diyorsanız o vakit düğün fotoğrafçılığına soyunmalısınız. Eğer çektiğiniz fotoğraflar oldukca fena olursa gelin ve damadın yaşamlarında bir defa çektirebilecekleri düğün fotoğraflarını mahvetmiş olmuş olursunuz.


2. İletişime Dikkat Etmek ve Randevulu Çalışmak

Fotoğraf çekmeye başlamadan önce anlaşmalarınızı doğru yapmanız gerekir. Mesele bir albüm yaparak fotoğrafları CD ve USB belleğe basmanız mt. Isteniyor? Bu durumda teslim edilecek fotoğraf sayısı mevzusunda anlaşmalı ve ona bakılırsa hareket etmelisiniz. Bir fotoğrafçı şekilde yapmış olduğunuz işin karşılığını almanız memnun olmanızı ve daha iyi bir iş çıkarmanızı elde edecektir. Bu işi teslim etmek için çok çalışmanız gerekecek bu yüzden karşılığını mutlaka almalısınız. Sonradan hayal kırıklığı yaşamanıza neden olacak bir zaman kaybı yaşamamak için emeğinizin karşılığını almaya dikkat edin. Deneyimli bir fotoğrafçı olarak profesyonel davranmalı ve düğün gününde işler istenildiği şeklinde gitmezse ne yapacağınızı düşünmelisiniz. Kağıt üstüne randevularınızı ve anlaşmalarınızı yazarak çifte teslim edebilir ve sonradan çıkacak anlaşmazlıkları bu halde önleyebilirsiniz. Fotoğraf çekerken çifti memnun edebilmek için iyi mi bir ilişkiye haiz olduklarını bilmelisiniz, bu nedenle cazibe öncesinde çiftle bazı röportajlar yapmanız faydalı olacaktır.
Özel güne hâlâ oldukca vakit mevcut. Birçok düğün zaten bir yıl evvel planlanmıştır. Bu zaman yeteneklerinizi geliştirmek için oldukca yeterlidir. Bu zamana kadar kabiliyetli bir düğün fotoğrafçısıyla çalışabilir ve kendinizi geliştirmek için yardım alabilirsiniz. Onun çalışmasına izin vermeli ve asistan şekilde birlikte bulunmayı kabul etmelisiniz. Ayrıca ikinci fotoğrafçı şekilde tıpkı düğünü farklı açılardan çekmeyi önerebilirsiniz. Fotoğraflarınızı resim severlere ve uzman kişilere göstererek düşünce alabilirsiniz. Bu iki fiil de kendinizi geliştirmenizde yardımcı olacaktır.


4. Yedek Ekipman Çok mühim

Ekipmanın düğün için hazır olduğu için emin olun. Amatör bir fotoğrafçıysanız sürekli şekilde iki kamera taşımanız gerekmez fakat düğün çekimi yapacağınız herhangi bir çekimden mühimdir. Acil bir durum için arkadaşınızdan tercihen kompakt olan bir resim makinesi alabilirsiniz ancak iki makinenin de aynı model olması çalışmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca iki kameradaki ayarların birbirleriyle eşleştiğinden güvenli olmalısınız. O gün hızlı çekim sırasında bir fazlaca resim kaydedebilirsiniz. İki kameraya sahipseniz bunları aktif kullanabilirsiniz. Ayrıca değişik lenslerle cazibe yapmanız ihtiyaç duyulan hallerde, kameralara farklı lensler takarak boynunuza asabilirsiniz. Böylece lens değişim yapmak için zaman kaybetmezsiniz. Bir öteki güzel sürpriz; İki kamera çalışırken tarih ve saat düzenleri ikisinde de aynıdır. Kameraların programlanışında resimleri tarih ve saate göre sıralayan bir algoritma bulunmaktadır


5. Yedek Pil ve Pil Şarjı

Pilleri önceki geceden şarj etmiş olsanız bile düğün uzun sürebilir ve batarya bittiği için sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için yanınıza yedek pil almanız yararlı olacaktır. Aldığınız yedek pillerin tam olarak doldurulmuş bulunmasına dikkat etmeli ve gerekmediği sürece kullanmamalısınız. Düğün çekiminde bataryanın bitmesi yüzünden resim çekimini aksatmamak için yanınıza birkaç yedek pil almanız faydalı olacaktır.


6. Yedek Hafıza Kartı

Büyük oranda fotoğraf kaydedebilmek için her vakit yeteri kadar hafıza kartı bulundurmanız gerekecektir. Hafıza kartları fazlaca müsait fiyatlarda bulunabilmekle beraber 8-16 gb arası bir bellek kartı işinize yarayacaktır. Bir düğünde iyi fotoğraflar elde edebilmek için 400-800 arası resim çekmeniz gerekmektedir. Yanınızdaki hafıza kartlarının toplamının en az 32 gb olması yararlı olacaktır. Böyle günlerde yanımda her vakit yeteri kadar hafıza taşımaya dikkat ederim. 16 gblık hafıza kartlarını tercih ederek yeteri kadar fotoğraf depolayabilir ve tutum edebilirsiniz. Hafıza kartlarını sadece bir kez değiştirilecek halde ayarlamak önemli anları kaçırmamak için mühimdir. Dolu ve boş hafıza kartları ayrı ayrı muhafaza edilmelidir.


7. Ham Fotoğraf RAW Çekimi

Bir düğün fotoğrafçısı şekilde size iyi ve kaliteli düzeltmeler yapma fırsatından anlatmak istiyorum. Çekim esnasında kullanılabilecek tek dosya kameranın kendi dosya formatıdır. RAW formatı çok fazla düzeltme olanağı sunmaktadır. RAW ile asla çalışmamışsanız düğün çekimleri bu mevzuda edinim kazanmak için fazlaca uygundur. Resimlerinizi her vakit JPEG formatına dönüştürebileceğinizi ihmal etmeyin. RAW dosyanın en iyi şekilde nasıl kullanılacağını bilmiyor olabilirsiniz ama bunu daha sonra geliştirmeniz mümkündür. Ne yazık ki çok azca RAW dosyası JPEG formatına dönüştürmek için gerçekten uygundur. Ancak kamera zaten dönüşüm için lüzumlu detayları kaydetmektedir. RAW hafıza kartlarıyla daha süratli gitmenin olası bulunduğunu düşünüyorum.


8. Fotoğraf Ekipman Aksesuarları

Kamera, objektif, pil ve bellek kartlarının yanı sıra çekim için lüzumlu öteki aksesuarlarınızı da düğün sırasında yanınızda getirmelisiniz. Hepsini yanınızda taşımak zor olsa da onları arabanızda getirerek her lahza ulaşılır kılmanız mümkün. Çünkü aksesuarlar farklı ağırlıklara haiz olabilmekte, flaş taşımak ile tripod taşımak tıpkı kolaylıkta olmayacaktır. Bunu sadece kamera aksesuarları olarak düşünmeyin, örneğin merdivenlerde yapacağınız bir çekim için yanınıza çiftin dibine koyabileceğiniz bir polar bornoz getirebilirsiniz. Yanınızda gün süresince taşıyacağınız bir dizüstü bilgisayar yada iPad getirmek fotoğrafları detaylıca incelemenize destek olacaktır. Fotoğrafları bu şekilde görebilirsiniz şu sebeple düğün sırasında fotoğraflara önizleme yapmak için yeterli zamana haiz olmayacaksınız


9. Yardımcı koşul

Diğer yandan bu tür fotoğraf çekimler için asistan ayarlamak yararlı olacaktır. Çifte istedikleri biri olup olmadığını sormak iyi bir alternatiftir. Asistanınız gelinin makyaj tazelemesine yada dişlileri taşırken size destek olabilir. Sadece ellerinizin değil gözlerinizin de bir çift yardımcıya ihtiyacı olacaktır. Asistan fotoğrafta sizin görmediğiniz ayrıntıyı görerek yardımcı olabilir. Mesele çiftin giysi tercihinde asistana danışabilirsiniz. Ayrıca asistanın birtakım pozlar için iyi fikirleri olabilmekte. Ayrıca gelinin önerilerine de kulak asmanız gerekir.


10. Anı Yakalayın

Düğün fotoğrafçılığına evlendikten sonrasında başlanması hakkındaki bazı “yazılı olmayan kurallar” bulunur. Öpücük, yüzük, düğün pastası ve ilk dansın bulunduğu bir fotoğraf düşünün . O mühim anları sadece bir yabancı şekilde düşünmemeniz icap ettiğini ve gelinin ayakkabı seçimine bile yardımcı olmanız gerekebileceğini biliyor muydunuz? Düğün heyecanıyla gelinin, güzel gelinliğinin altına uyumlu bir ayakkabı bulması zor olabilmekte, bu nedenle ona destek olmalısınız. Elbise tarzı şeklinde harika ayakkabıyı da hiç kaçırmamalısınız. Bununla beraber kilisedeki davetlileri de çekebilirsiniz.

11. Olmazsa Olmaz İyi Mekan

Fotoğraf çekimi yapacağınız mekânı bildiğinizden güvenilir olmalısınız. Sık sık düğün fotoğrafı çekimi yapmadıysanız bu size destek olabilmektedir. Bazı fotoğrafçılar aydınlatma durumu değerlendirmek yerine mekânı evvelinde görmeyi tercih ederler. Beklenenden daha koyu, gölgeli bir kilise düşünmek zaman zaman zekice olabilmekte. Bazı yerlerde çekim yapmak için izin almanız gerekebilir ve şayet çekim yapmak dilediğiniz yerde izin alabileceğiniz bir sektör var değilse ürkü yamayın. Her yerde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz ve Her yerde büyük portreler oluşturabilirsiniz, çifte odaklanın ve yakın davranın. Arka planda size her lahza destek olabilecek bir telefoto lens bulundurmanız faydalı olacaktır.

12. Bildiğiniz Şaşmamak

Her yerde devamlı düğün oluyorsa bu çekimlere her lahza hazır olmak gerekmektedir ve birer fotoğrafçı şekilde bunu otomatik pilotla yapacağız. Bir düğün sırasında yeni şeyler denemek zordur. Ne yaptığınızı bilmeniz icap eder. Kullandığınız kameraların iyi çalıştığından ve bu kameraları kullanabilecek yetiye sahip olduğunuzdan güvenilir olmanız gerekir. Bir düğün sırasında aynı yerde takılı kalarak manuel cazibe yapmak yararlı olmayacaktır. Öncelikli şekilde diyafram çekimi yapmalı ve kamerayı P konumunda sıkıca tutmalısınız.

13. Zamanınız Varsa Yeni Şeyler Denemek

Eğer düğün için gerekli fotoğrafları çekmişseniz ve kullanılması ihtiyaç duyulan fotoğrafları belleğe kaydetmişseniz yeni şeyler denemekten korkmayın. Bu durumda biraz boş zamanınız varsa yeterince iyi çekim yaptığınız demektir ve değişik şeyler deneybilirsiniz. Farklı pozlar, kompozisyon ve ekipmanla yeni şeyler deneyebilirsiniz. Mesele çiftlerle çılgınca şeyler yapabilir hatta davetlileri de bu çekime katabilirsiniz. Kompozisyon açısından değişik bir tarz deneyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse düşük ve yüksek konum ve derecelerde cazibe yapabilirsiniz. Bu deneyler bazen olağanüstü fotoğraflar çekmenizi sağlayabilir. Ayrıca ekipman ile tecrübe etme yapabilirsiniz. Birkaç fotoğraf için eski bir Polaroid makine kullanabilir ve kazandığınız fotoğraflarla bir 3D kompozisyon kurmayı deneyebilirsiniz.
Gerçek çoğu zaman tecrübe etme için yeteri kadar zamanınız olmadığında ortaya çıkar, bu yüzden esas resimler üstüne konsantre olmanız yararlı olacaktır.

14. Fotoğraf Makinesi Ayarlarınızla Çok Oynamayın

Zamanı ve geçerli ayarları test etmek iyi bir resim çekimi için elzemdir. Mesele 3200 ISO tam bir güneş ışığı gelirken pek iyi bir tercih olmayacaktır. Fotoğraflarınızın standardını utanç verecek seviyede düşürebilir. O nedenden dolayı fotoğraf çekerken resim makinesi ayarlarını kontrol etmeye kısa bir zaman ayırabildiğinizden emin olmalısınız. Bu alışkanlığı kazanmış olsanız bile sık çok kontrol edin ve ayarları test etmeden seri çekim yapmaktan olabildiğince kaçının. Ayarların yanlış bulunduğunu gösterebilen bazı ipuçları bulunur; Deklanşöre hızlı yada yavaş basmakta kuşku duyuyorsanız ayarlarınız doğru olmayabilir. Bu konum genellikle ayarlarınızı kontrol etmek için iyi bir nedendir.

15. İnternet İlham Kaynağı

Düğünden önceki günlerde Flickr’da veya fotoğrafçıların fanatik sayfalarında göz dolaştırmak iyi bir düşünce olabilir. Bunu yapmak çekimlerinizde kullanabileceğiniz iyi bir fikre sahip olmak ve iyi çekimler için esin almak açısından güzel bir yoldur. Diğer fotoğrafçıların sayfalarına bire bir kopya etmek için değil esin almak ve taze fikirler edinmek için bakılabilir. Bazı örnekler: – Flickr – 2011 Top 10 düğün fotoğrafçıları – Pieter van Impe – Yasemin Yıldız – Ben Chrisman -Heather Waraksa bunların bir bölümü grup fotoğraflarıdır. Daha önce birtakım faydalı ipuçları Photofacts sitesi üstünde öbek fotoğrafçılığı için ipuçları şekilde yayınlanmıştır. Onlarla bir süre dercetmek akıllıca olacaktır.

16. Her Şey Hazır Mı?

Düğünden bir gün ilkin otomobilinizi sudan geçirin ve düğün çekimleri esnasında kullanacağınız bütün ekipmanları hazırlayın. Bir fotoğrafçı şekilde muhteşem, parlak bir araba kullanmak eski ve çamurlu bir otomobilden daha iyi olacaktır. Ayrıca kendinizi gelinin arkadaşlarına tanıtabilmek ve ondan sonra düğün işleri alabilmek için bir kartvizit çıkarıp dağıtmanızda fayda olmaktadır. Böylece çektiğiniz düğün fotoğrafları referansınız olabilmektedir.

17. Kişisel İhtiyaçlarınızı İhmal Etmeyin

Birçok düğünde bu meseleler düşünülmüş olsa da her ihtimale karşı kendi yiyeceklerinizi getirmeniz faydalı olacaktır. Örneğin bir konferans gezisi sırasında yanınızda getirdiğiniz yiyecekleri atıştırabilir ve açlığınızı bastırabilirsiniz. Ağrı kesicileri de standart ekipman arasında bulundurmayı unutmayınız. Bir fotoğrafçının baş ağrısıyla işine konsantre şekilde uzun süre emek harcaması imkânsızdır. Yanınızda ağrı kesici taşımak ancak fotoğraf çekimi esnasında fazlaca işe yarayacaktır. Düğün günleri hususi ve keyifli olduğu kadar stresli günlerdir, dolayısıyla birtakım insanlar bu günlerde gerilmiş olabilirler o nedenden yanınızda ağrı kesici taşımanız faydalı olacaktır.

18. Çekimden Sonra

Düğün gününde her şeyin hazır olduğundan, boş hafıza kartları, piller ve diğer tüm ekipmanların her lahza ulaşabileceğiniz halde yanınızda bulunduğundan inanın. Ayrıca baskı günü konusunda evli çiftlere güvence verebilmeniz ve bu durumlarda ulaşılabilecek telefon numaralarını listelemeniz de faydalı olacaktır. Yeni evli çiftlere iyi bir gece dileyip ertesi gün gereksinimleri olduğunda size ulaşabileceklerine garanti vermeniz yararlı olacaktır.

19. Olmazsa Olmaz Photoshop

Bilgisayar düzenlemeleri yoksa iyi bir resim elde etmek olası değildir. Adobe Photoshop Lightroom benzer biçimde programları düğün fotoğraflarını büyük miktarda işlemek için idealdir. Bir fotoğrafın renk ve ışık ayarları Lightroom ile rahatlıkla ayarlanabilir. Ben her zaman gün boyunca 100 – 150 kadar fotoğrafı Lightroom’da incelerim, böylece makul titiz bir seçim yapılırken akla ati ilk fotoğrafçı olmaya çalışırım. Bu sebepten dolayı düzenli davranır ve iyi bir günden sonra ancak fotoğraf düzenlemelerine zaman ayırırım. Sadece 10 ila 25 fotoğraf düzenlemek ekstra 1-2 dakikaya mal olur. Çiftlere gösterebilmek için evimde devamlı birkaç resim bulunmaktadır. Resimleri 24 saat içinde göndermek üzere düzenleyin. Açıkçası o zamana kadar çoktan bitmiş olur. Bazen klasik tercih haricinde birkaç değişik stil uygulamayı deneyebilirsiniz.

20. Kötü Fotoğraflardan Ders Çıkarın

İyi bir fotoğrafçı olsanız dahi gün boyunca yaptığınız çekimlerde birtakım başarısız resimler elde etmeniz normaldir. Bu sadece kritik aniden olduysa kötü bir konum yaratabilir. Ancak başarısız fotoğraf bulunmamaktadır ve arzu ettiğiniz sonucu elde edemediğiniz fotoğrafları öğrenme deneyimi şekilde değerlendirebilirsiniz. Aynı pozları tekrar yine çekmek bazı fotoğrafları kaybetmenize sebep olacaktır! Fotoğraf çekerken farklı renk kompozisyonları deneyebilir mesela bazı fotoğrafları siyah beyaz kompozisyon ile çekebilirsiniz. Fotoğrafınız oldukca keskin görünüyor değil metre? Fotoğraflarınıza yenilerini ekledikçe dijital görüntü artacak ve sanat içerikli başarı elde etme oranınız terfi edecektir. Örneğin çektiğiniz herhangi bir fotoğrafı konstrast bakımından daha fazlaca arttırmanız bu biçimde olası olabilmekte. Çift tarafınca görülebilen 24 inc sizin ekranınızda 30 cm’dir ve fotoğrafları devamlı kontrol etmek için yeterince büyük bir ekrana haiz değilsiniz. Bir fotoğrafçı olarak görüntülerde daima daha yüksek talepleri düşünmek yararınıza olacaktır.

Işığnız Bol Olsun. Sağlıcakla Kalın.

 

Kaynak: birkarefotograf bu içeriğin kaldırılması için lütfen bize [email protected] adresine mail atmanız gerekmektedir...

Yorum Yazın